Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start Wydarzenia 2010

Freespirit Art Group w Anomabo Beach Resort - listopad 2010

Anomabo to miejscowość położona nad oceanem 116 km na zachód od Accry, a kilkanaście na wschód od Moree. Miasto było jednym z centrów handlu niewolnikami. Jest tu jeden z wielu zamków jakie znajdują się wzdłuż wybrzeża Ghany. Anomabo Beach resort - kompleks hotelowy otoczony z jednej strony gajem palm kokosowych z drugiej czystą, piękną plażą  i atrakcją jaką są historyczne forty jest miejscem godnym zatrzymania się właśnie tutaj, szczególnie gdy w hotelu wieczorem występuje Freespirit Art Group z Moree.


Read more...


 

Warsztaty plastyczne – wrzesień 2010

Cztery biblioteczne pomieszczenia, choć małe, do tego taras umożliwiają organizowanie  różnego rodzaju zajęć edukacyjnych w tym samym czasie. Jednym z zadań warsztatów plastycznych jest pomalowanie w zespołach trzech dużych obrazów tematycznie związanych z Afryką. Wszyscy są zadowoleni z efektu wspólnej pracy. Dwa obrazy idą na ścianę do pokoju wolontariuszy, a trzeci do biblioteki.

 

Podczas wakacyjnego wyjazdu z grupą artystyczną odwiedziliśmy producenta afrykańskich  koralików wyrabianych ręcznie ze szklanych odpadów. Teraz  wykorzystujemy zakupione koraliki  na tworzenie własnych kompozycji. Twórcze zajęcia z koralików, drutu i specjalnej suszonej  trawy podobają się wszystkim dzieciom i podczas kolejnych warsztatów  w bibliotece tworzą z pasją African Spirit Good Luck Charm.

 

na_tarasie_biblioteki_malowanie_obraz-w      twórczość z koralików


 

Wakacyjny projekt: Edukacyjne wycieczki – 16 do 23 sierpnia 2010

Do granicy z Togo – 18 sierpnia
Jedną z ekscytujących wycieczek, szczególnie dla młodzieży jest granica z Togo. Zanim dojeżdżamy dzieci zadają nam mnóstwo pytań i przedstawiają swoje wizje granicy. Trafiamy na bardzo miłych pracowników straży granicznej. Krok po kroku poznajemy i przechodzimy wszystkie etapy przejścia granicznego. Dowiadujemy się nawet o sposobach wyłapywania przemytników i lokalnym areszcie. Każde dziecko chce postawić choć jedną nogę w Togo i ku uciesze całej grupy uzyskujemy pozwolenie, by kilka minut pobyć za granicą, w Togo. Na koniec w  podziękowaniu oferujemy kilkuminutowy występ dla oficera straży granicznej.


przejscie     przejscie2


Read more...


 

Wakacyjny projekt: Obóz w rejonie Volta – 16 do 23 sierpnia 2010

Życie obozowe
Mnóstwo przygotowań za nami, nadszedł dzień wyjazdu. Zbiórka o 7:00 przed biblioteką. Większość przychodzi punktualnie, pozostali dzieci schodzą się przez kolejną godzinę.  W końcu cały nasz ekwipunek już na tarasie i przy drodze pod palmą, ci co wyjeżdżają przebrani w fundacyjne koszulki i spodenki. Czekając na autokar bawimy się w integracyjne zabawy z wolontariuszkami z Niemiec, potem krótka odprawa i pamiątkowe zdjęcie. 
Większość bagażu wędruje na dach. Każdy ma swoje miejsce (tutaj to luksus ) 26 dzieci, Kofi, Mary, 2 wolontariuszki, Amina i jej 2 synków oraz John – wujek Malaiki. Wesoły autobus rusza. Od momentu zbiórki do wyjazdu minęły dwie godziny, więc ledwo ruszamy wszyscy chcą jeść. Bagietki co miały być na lunch jemy na śniadanie, potem banany… mijamy zakorkowaną Akrę i docieramy do skrzyżowania, gdzie powinniśmy skręcić w lewo, w stronę Akasombo – tego byłam pewna do tej chwili. Jedziemy jednak nadal prosto na wschód, czyli zamiast się zbliżać w stronę gór to się oddalamy. Kofi jest jednak przekonany, że jedziemy dobrze i dociera do mnie, że prawdopodobnie w ogóle nie potrafi czytać mapy, a poczucie odległości jest czymś całkowicie względnym dla Afrykańczyka.
 
obozowisko      gotowi do drogi


Read more...


 

Czas na wielkie porządki – sierpień 2010

Przybywa książek, materiałów edukacyjnych, sprzętów, dokumentacji. Wakacje rozpoczynamy od  wielkich porządków i przeorganizowania pomieszczeń. Na zawieszone na grubych sznurkach dwie deski wędrują namioty i wszytko co nie powinno być na podłodze. John-wujek Malaiki jest niezastąpiony. W pierwszej kolejności robi kosz na śmieci, potem pojemniki na ołówki i kredki,  regał na kostiumy, segregatory na dokumenty, no i duży biały ekran. Ojciec jednego z chłopców z grupy artystycznej robi specjalną szafeczkę/ stolik na projektor i organizujemy pierwszą kameralną projekcję filmową. Zamawiamy również  bambusowe stoliki i taborety.

 

Nie byłyby porządki kompletne, gdyby nie poobmiatanie pajęczyn z wszystkich kątów, wyszorowanie plastikowych stolików (znów zrobiły się białe) i podłogi. By grafik zajęć funkcjonował ważny jest  zegar, a dla sprawniejszej  komunikacji kupujemy mobilny internet. W bibliotece coraz przyjemniej.

  

w bibliotece      w bibliotece-ekran do projekcji filmow


 

W Elmina Gold Beach Resort – 31 lipca 2010

Szukamy dodatkowych funduszy na realizację wakacyjnego projektu. Z Kofim objeżdżamy okoliczne hotele z ofertą  występu grupy za opłatę lub zgodę na zbiórkę. Najbliższa perspektywa w Elmina Gold Beach Resort. W tym hotelu zespół wystąpi pierwszy raz, więc jedyne co udaje się wynegocjować to basen, dystrybucja fundacyjnych broszurek wśród zainteresowanej publiczności i napoje po występie. Basen i wspólny czas spędzony na ładnej plaży to frajda dla dzieci i również nagroda za ich wysiłek, więc decydujemy się na wyjazd do Elminy.


Elmina Gold Beach Resort

     wystep w Elmina Gold Beach Resort


Read more...


 

Planujemy obóz edukacyjny – 21 lipca 2010

Z okazji mojego przyjazdu do Moree specjalny występ koło biblioteki. Miło oglądać roztańczone  dzieciaki. Jestem zaskoczona ile znają nowych tańców i układów. Do tego zmiana kostiumów kilka razy i zabawne przedstawienie. Rewelacja ! Dzieci nie tylko świetnie tańczą, ale i mają talent aktorski. Z  Kofim i Mary- trenerami planujemy wakacyjny wyjazd z grupą. Kofi ma rodzinę w rejonie Volta, blisko granicy z Togo, dobre miejsce na namioty i zaplecze – woda, toaleta, prysznic. Warsztaty taneczne, warsztaty rękodzieła – snujemy plany.  Rzeka Volta ma 1500 km, a największy sztuczny zbiornik- jezioro Wolta co najmniej 400 km długości. Góry, wodospad, w drodze powrotnej ogród botaniczny… Program edukacyjny obozu zapowiada się ciekawie.

 

 wystep w Moree      spotkanie z rodzicami grupy artystycznej


Read more...


 

Znów w Moree – lipiec 2010

Jedziemy dobrze znaną mi już drogą z Accry na zachód w stronę historycznego miasta Cape Coast, 140 km wzdłuż wybrzeża. Dobra droga, samochód, afrykańskie rytmy i Chichi z Lucasem co zawsze opiekują się wolontariuszami i mną po przyjeździe do Accry ...Fort na wzgórzu, kolejna bariera policyjna, Moree junction, Odwiedzamy w Cape Coast  Malaikę. Ma egzaminy w poniedziałek, do Moree jedziemy więc bez niej. Za chwilę wpadam w inny świat, świat który jest już częścią mojego życia.
Zatrzymujemy się przed naszą biblioteką. Momentalnie zjawia się gromadka dzieci, tych dobrze mi  znanych i innych. Dla jednych jestem madam, dla wielu mama Krysti, a dla pozostałych - Obroni.  - Akwaaba !

 

Amina otwiera bibliotekę. Z dwóch bagaży 2x24 kg zostawiam w bibliotece projektor i edukacyjne puzzle zakupione w Londynie- Animals of the world, książki, kilkaset ołówków z gumkami i kolejnych kilkaset z tabliczką mnożenia, fundacyjne  broszurki, teczkę z dokumentami... lista rzeczy długa...Wiele planów na najbliższe dwa miesiące, które planuję tu owocnie spędzić.
Krystyna Choszcz

 

Akwaaba!      Znow w Moree - w bibliotece


 
<< First < Previous 1 2 Next > Last >>

Page 1 of 2
I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami