Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start Wydarzenia 2008

Euro-Chantier IV - 20 do 25 października 2008

Kolejny Euro-Chantier, już czwarty, został zorganizowany przez naszego włoskiego partnera - organizację CISP i odbył się w Rzymie.Celem projektu jest stworzenie edukacyjnego programu rozwoju, który będzie wdrażany w przyszłym roku szkolnym we Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz w Polsce, uświadamianie o zależności między państwami i kontynentami oraz potrzebie globalnej sprawiedliwej współpracy. W projekt zaangażowane są również trzy organizacje z państw afrykańskich - Beninu, Mali i Senegalu. Fundację Freespirit reprezentowala Krystyna Choszcz - Prezes Fundacji i Katarzyna Drozdal - studentka V roku filologii romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

 

      


Read more...


 

Afrykańskie rytmy przyciągają turystów (trening w Oasis) – 22 sierpnia 2008

Oasis to jedna z często odwiedzanych przez turystów restauracji w Cape Coast. Plaża, pokazy afrykańskich tradycyjnych tańców i afrykańskie rytmy podczas weekendów przyciągają  tu miłośników Afryki, piwa, afrykańskiej i nie tylko kuchni. 5 minut do Zamku wpisanego na listę  światowego dziedzictwa i  trochę więcej do centrum z mnóstwem chińszczyzny na straganach i nielicznymi sklepikami z souvenirami.
Celem naszego Zespołu jest promowanie i szerzenie afrykańskiej kultury. Organizujemy pierwszy trening, a wieczorem pierwszy krótki występ w Oasis. Dzieci mają też okazję zobaczyć tańce w wykonaniu profesjonalnej grupy jak i występ swojego trenera – Kofiego. 

 

Oasisw Cape Coast      Trening w oasis cape coast


 

Wycieczka do Elminy – 15 sierpnia 2008

Nasz Zespół nosi nazwę Freespirit Art Group i też reprezentuje Fundację o tej nazwie, więc pojechaliśmy na wycieczkę do Elminy, by dzieci poznały trochę ważnej historii Ghany . Zwiedziliśmy jeden z najstarszych zamków w Afryce. Zbudowany przez Portugalczyków w 1482r. by strzec złota i handlarzy. W kolejnych wiekach zdobyty przez Holendrów służył on handlarzom niewolników jako obóz przejściowy. Schwytani w głębi lądu Afrykańczycy oczekiwali tu w nieludzkich warunkach na transport statkiem do Europy czy Ameryki. Ghana obchodziła w ubiegłym roku 50-lecie odzyskania niepodległości.
Po zwiedzaniu był czas na taniec, piknik i zabawy, a podczas oczekiwania na zamówiony busik , chłopcy wykorzystywali czas na trenowanie gry na bębnach, a dziewczynki na tańce.  Potem niesamowicie wesoła i rozśpiewana grupa już po ciemku wracała do Moree… to był dobry zastrzyk energii przed nowym rokiem szkolnym.

 

Freespirit Art Group in Elmina       Przed zamkiem w Elminie


 

Afrykańskie tańce na tarasie biblioteki – 10 sierpnia 2008

Oh, congratulations, mama Krysti ! – te Malaiki słowa całkowicie i miło mnie zaskoczyły, gdy po występach naszego zespołu na tarasie biblioteki podekscytowana do mnie podbiegła, by podzielić się wrażeniami. Dzieci trenują od jesieni ubiegłego roku, a pokaz w bibliotece odbył się z okazji naszego przyjazdu do Moree. Z wielką przyjemnością oglądałam występ.
Ustaliliśmy z dziećmi, że również będą systematycznie przychodzić do biblioteki. A obecnie szukamy kogoś, kto chciałby objąć stałym patronatem nasz zespół, bo większość rodzin tych dzieci również boryka się z problemami i martwimy się czy z pewnością rodzice nie będą zmuszeni zabrać swego dziecka ze szkoły i wysłać do pracy. Dlatego chcemy wrócić do wydawania posiłków w dniu treningu, a dzieciom w najtrudniejszej sytuacji opłacić czesne i zakupić podręczniki. Krystyna Choszcz

 

Na tarasie biblioteki    Afrykanskie tance na tarasie biblioteki


 

Biblioteka rozkręca działalność – sierpień 2008

Biblioteka zaczyna nabierać już wyrazu. Rodzina Malaiki pomalowała ściany, odebraliśmy od stolarza zamówione regały i półki. Zakupiliśmy też białą tablicę, aby mogły się odbywać zajęcia lekcyjne i niezbędny sprzęt do utrzymywania porządku. Zajęcia w bibliotece rozpoczęły się już wcześniej, książek nam przybywa…
Do tej pory wszyscy pracowali wolontariacko, a teraz nadszedł czas na opłacanie systematycznych zajęć. Amina,

która jest zaangażowana już od samego początku we wszystko co jest w Moree z Fundacją związane jest gotowa podjąć się stałej pracy w bibliotece. Wcześniej pracowała w szkole Star of Hope. Jest energiczna i wzbudza zaufanie. Ma dwóch uroczych synków, a jej tata zakład krawiecki w Cape Coast.
Biblioteka ma dwa pomieszczenia, duży taras, założoną instalację elektryczną i zainstalowane pod sufitem

wentylatory. Prace te wykonał wolontariusz z Anglii. Do zakładu energetycznego złożyliśmy wniosek o podłączenie prądu i za kilka dni ma pojawić się ekipa. Oznacza to, że są potrzebne fundusze na działalność biblioteki oraz dalsze jej wyposażanie.

 

zajecia z dziecmi na tarasie biblioteki       na tarasie biblioteki w Moree


 

Panafest: Pan African Festival – 25 lipca 2008

Miejscem tego festiwalu jest historyczne miasto Cape Coast. Festiwal jest świętem afrykańskiej kultury, muzyki, historii, tradycji. Panafest przyciąga turystów z całego świata, dlatego też wiele agencji turystycznych wpisuje udział w tym festiwalu do programu wycieczek do Ghany. Wzięcie udziału w tym kulturalnym wydarzeniu było dużym i kształcącym przeżyciem dla dzieci z Moree.

 

Panafest Festival     Panafest w Cape Coast


 

National Talent Fiesta - 12 lipca 2008

The prime aim of organizing the Festival was purposely to discover the talents in Ghanaian children. Freespirit Art Group was invited for the programme. In fact since that would be our first time of going outside Moree to perform, I could not wait for a minute to accept such a golden opportunity. The venue for the show was Centre for National Culture, Cape Coast.  It was  an   amazing performance by Freespirit Art Group!

Salisu


 

Euro-Chantier III - 31 czerwiec do 4 lipiec 2008

Trzeci już Euro-Chantier, którego celem było stworzenie programu edukacji rozwojowej dla młodych europejczyków w wieku 15-18 lat, odbył się między 31 czerwca a 4 lipca 2008 w Paryżu i został zorganizowany przez organizację CRYSALIS.

 

      


Read more...


 
<< First < Previous 1 2 3 Next > Last >>

Page 1 of 3
I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami