Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start Wydarzenia 2007

Stroje dla Zespołu – grudzień 2007

Afrykańskie tańce mają swoje znaczenia, na różne okazje inne tańce w różnych regionach Ghany. Z okazji zbiorów, pogrzebów, oddania hołdu przodkom czy plemiennym wodzom. Tańce wymagają odpowiedniego  stroju. Najtańsze są  szyte z materiałów z fabrycznym nadrukiem tradycyjnych wzorów, droższe z ręcznie wykonywanych batików, a wyjątkowe z tkanego ręcznie kente.  Przyszedł czas na uszycie strojów dla naszego Zespołu. W sklepach z materiałami i na straganach mieni się od kolorów. Mnóstwo batików,  ale na pierwsze stroje wybieramy materiał z nadrukiem. Uszycie jednego stroju 3$. Bardzo ważny jest efekt, który da wiele satysfakcji dzieciom, społeczności Moree i pojawiającym się w Ghanie turystom. Czekamy z niecierpliwością na pierwszy oficjalny występ zespołu.

  

Z listów od Kamila – listopad 2007

Co do grupy artystycznej - do dnia mojego wyjazdu postaram się powiadomić o wyborze dzieci. Podejrzewam, że może to zająć 2-3 dni, bo chętnych może być bardzo wielu. Już widać duże zainteresowanie, rodzice zobaczyli, że jest to jakaś szansa dla ich dzieci. Popytamy o muzyka, który mógłby zrobić nabór. Na razie chcemy zrobić dodatkowe godziny w tygodniu dla dzieci ćwiczących grę na bębnach - myślę, że wydłużenie wszystkich zajęć jest jak najbardziej możliwe, bo dzieci są chętne i wiedzą, że to może być ich przyszłość.  Przesyłam zdjęcia grupy. Spotkanie było bardzo udane, dziś jest następne.

 

Grupa artystyczna          Grupa artystyczna2


 

Mamy już bębny! – listopad 2007

Zostały wykonane i zakupione instrumenty dla Cultural Troupe w Ghanie, w Moree. 1 Djembe, 1 kpalongo i 4 bębny Eve. Na wszystkich bębnach jest napis Freespirit i dwoma ibisy z naszego loga. Tylko czekać na pierwsze nagrania zespołu.
Z listów od Kamila: Witam! Odebraliśmy wczoraj bębny dla grupy i jutro odbędzie się spotkanie, na którym sprawdzimy, kto umie grać - tak samo będzie z gitarą. Grupa była bardzo szczęśliwa z koszulek - dali nam bardzo dobry występ, więc myślę, że instruktor robi dobrą robotę. Co do spotkań z bębnami - Salisu ma znajomego, który jest specem od bębnów i odebrał je wczoraj z nami - może uda się go przekonać do pomocy.

 

Bębny      Bęben


 

Budowa ruszyła – październik 2007

Przekazanie ziemi przeciąga się, podjęliśmy więc decyzję o założeniu biblioteki przy kościele katolickim. Prace rozpoczęły się od budowy tarasu. Jest on ważny w tutejszym klimacie. Salisu nadzoruje całość projektu i próbuje zaangażować miejscową społeczność do pomocy. Nie jest to łatwe zadanie przekonać miejscowych do pracy za darmo. Akceptujemy więc lokalne stawki, w niektórych przypadkach dajemy posiłki.    

 

Rozpoczecie budowy      Przyszla biblioteka


 

Cultural Troupe – październik 2007

Ważne jest wspieranie afrykańskiej kultury, danie szansy dzieciom i młodzieży nauki tradycyjnych tańców i spędzania wolnego czasu w kulturalny sposób. W Moree powstaje Cultural Troupe of the Freespirit Foundation (szukamy nazwy dla naszego zespołu ) - grupa dzieci, która będzie śpiewać, tańczyć i grać na afrykańskich instrumentach. 

 

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu.Dzieci podczas zajęć dostają posiłek sponsorowany przez naszą Fundację. Podczas pierwszych tygodni z pewnością będzie rotacja dzieci, jedne może zrezygnują, a kolejne zdolne i pracowite dołączą. Po ustaleniu ostatecznego składu artystycznej grupy zaopatrzymy dzieciaczki w stroje - sukieneczki, koszulki i spodenki Fundacji Freespirit (szukamy projektanta i pomysłu) i obejmiemy dzieci dodatkową wszechstronną edukacją, tak więc zajęcia będą odbywać się częściej. 

Z przyjemnością będziemy śledzić jakie postępy robi nasza grupa i czekamy na pierwszy występ z okazji otwarcia pierwszej biblioteki w Moree. 

Fundacja na Festiwalu Kultur Świata "Okno na świat" 26 – 30 września 2007

Nasz udział w Festiwalu Kultur Świata to wystawa zdjęć Kingi zaprezentowana w kościele św. Jana w Gdańsku. Kingi miłość do Afryki, jej pasja odkrywania nowych miejsc, poznawania ludzi, chęć dzielenia się z innymi tym co wzrusza, tym co piękne, tym co się przeżywa … zainspirowała nas do podzielenia się fascynująca kulturą Afryki. "Tu każdy dzień jest pełen małych cudów trudnych do opisania"- napisała Kinga w swym afrykańskim pamiętniku.


Malaika wzięła udział w warsztatach afro dance, które prowadziła wspaniała tancerka Afra Crudo z Francji . Czterodniowe warsztaty zakończyły się pokazem w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Wydarzenia tych kilku wrześniowych dni dały uczestnikom możliwość poznawania tego co dalekie i egzotyczne …Przedstawiciele odległych od siebie zakątków świata dzielili się własną odrębnością kulturową, prezentowali swoją odmienność i niepowtarzalność.
 

Fundacja na Jarmarku Dominikańskim - sierpień 2007

Potrzeba niesienia pomocy afrykańskim dzieciom przyświecają naszym działaniom. Mówiliśmy o planach założenia pierwszej biblioteki w Moree na naszym stoisku w tym samym miejscu, gdzie kiedyś Kinga podczas Jarmarku Dominikańskiego sprzedawała swoje książki i dzieliła się wrażeniami z 5-letniej podróży autostopem dookoła świata.  W tych działaniach wspierali nas wolontariusze, Lucas Oganiru Uzy – 

przedstawiciel Fundacji Freespirit na terenie Ghany i Malaika – dziewczynka, której Kinga umożliwiła szkolną  edukację oraz zespół Ebanakoma.

Na zakończenie Jarmarku przeprowadziliśmy na scenie, na Targu Węglowym aukcję prac plastycznych studentów ASP z Gdańska. Do afrykańskich rytmów zespołu Ebanakoma zatańczyła Malaika. Zgromadzone fundusze przyczynią się do realizacji projektu. Dziękujemy za każdy, choćby symboliczny wkład. Dziękujemy organizatorom Jarmarku Dominikańskiego, wolontariuszom, którzy nam pomagali, studentom ASP z Gdańska, zespołowi Ebanakoma , a w imieniu dzieci z Moree za każdą darowaną złotówkę. Zebraliśmy 5 769 zł+10 euro+1165 zł z aukcji.
 

Mija rok jak wędruje wolna jak wiatr podróżniczka … - 9 czerwca 2007

W kinie Neptun na Gdańskiej Starówce odbył się koncert. Niespodzianką muzyczną był gość z Ghany, twórca fundacyjnej piosenki, muzyk polsko - ghanijskiego pochodzenia – John Paul Essiam. Piosenka „ I'm free” została skomponowana w Akrze, miejscu nierozerwalnie powiązanym z Kingą. Został zaprezentowany zwiastun dokumentalnego filmu pokazującego różnorodne oblicza Afryki i multimedialna prezentacja zdjęć Kingi z jej afrykańskiej podróży połączona z czytaniem fragmentów pamiętników.      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa zdjęć w kościele św. Mikołaja w Gdańsku opowiadająca o życiu i sytuacji dzieci w Afryce była dostępna w dniach 10- 16 czerwca.  Wystawę zainaugurowała uroczysta msza za duszę Kingi i w intencji wszystkich skrzywdzonych i pracujących niewolniczo dzieci.

 

 

 


 
<< First < Previous 1 2 Next > Last >>

Page 1 of 2
I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami