Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start O Fundacji Korzenie Fundacji

Korzenie Fundacji

 

Bywają takie wydarzenia po zaistnieniu których, dla ich uczestników, nic już nigdy nie będzie takie samo jak było wcześniej. Odejście Kingi Freespirit, wolnego ducha, w trakcie odbywania swojej wymarzonej podróży po Afryce, jest właśnie takim zwrotem w naszym życiu.

Okoliczności w jakich to wszystko się działo - Afryka, pochylenie się Kingi nad losem dziecka, obdarowanie go wolnością, spełnienie dziecięcego marzenia pójścia do szkoły i rozpoczęcia nauki- to niezwykły symbol wrażliwości na innych...

 

Los drugiego człowieka, zwłaszcza dziecka nie może być obojętny dla świata.
Otrzymaliśmy mandat - przyzwolenie wielu ludzi poruszonych losem afrykańskich dzieci oraz zainspirowanych postawą życiową Kingi, aby kontynuować zapoczątkowaną przez Nią misję.

 

Powołaliśmy Fundację. Uniwersalne wartości to nasze drogowskazy.

 

Przeczytaj o początkach Fundacji w Wydarzeniach z 2005/2006 » 

 

 

 

Kinga Choszcz znana również jako Kinga Freespirit (1973- 2006)

 

Podążanie za marzeniami, wędrowanie z wiarą w dobroć napotkanych na szlaku ludzi, dostrzeganie piękna w detalach dnia codziennego..."Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia " - takie motto Kinga umieszcza w swej książce i raz po raz udowadnia, że mocy jej nie brak.

 

"Pozwalaliśmy wydarzeniom po prostu się wydarzać, a drodze prowadzić nas poprzez nowe miejsca, kraje, przygody" - wspominali Kinga i Chopin po powrocie z pięcioletniej włóczęgi dookoła świata, za którą otrzymują prestiżową nagrodę Kolosa. Podróż przez Afrykę to realizacja kolejnego marzenia. Odkrywanie nowych miejsc i ludzi to Kingi pasja, afrykańskie dzieci - Kingi miłość.

 

Z pamiętnika Kingi: „...Tak więc ocierając się lekko, ale nie wchodząc zbyt głęboko w miejscowy handel dziećmi-niewolnikami, ruszam jutro z rana z jedną szczęśliwą dziewczynką w stronę jej rodzinnej wioski w Ghanie.

 

Odmieniła los tylko jednego dziecka, ale to stało się inspiracją do

późniejszego powołania Fundacji Freespirit z jej misją. Los wiele

lat łaskawy tym razem nie pozwolił Kindze do nas fizycznie powrócić...

9 czerwca 2006 roku umiera w Ghanie na malarię.

 

Teraz wraca do nas... w zrealizowanych marzeniach, czynach zainspirowanych jej podróżą... i w uśmiechu dzieci z Moree. Żyje w pamięci przyjaciół rozrzuconych po całym świecie i na stronach kolejnej książki, tym razem w serii Poznaj Świat. Za Moją Afrykę Kinga Choszcz zostaje uhonorowana pośmiertnie nagrodą Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę podróżniczą roku 2008, za prowadzenie nas śladem własnych marzeń.

 

 

Krystyna Choszcz

mama Kingi, Fundator Fundacji Freespirit

 


P r o w a d z i ł  j e  l o s

Z pamiętnika Kingi

"…Tak więc ocierając się lekko, ale nie wchodząc zbyt głęboko w miejscowy handel dziećmi-niewolnikami, ruszam jutro z rana z jedną szczęśliwą dziewczynką w stronę jej rodzinnej wioski w Ghanie". To ostatnie słowa Kingi z jej internetowego pamiętnika. 

 

21 maja 2006 Wybrzeże Kości Słoniowej, Abidjan/Ghana

 

Malajka

...Akua kończy się pakować obserwowana przez trochę chyba zazdroszczące jej dziewczyny, które już od świtu pracują przy wielkich garach na podwórku. Akua spakowała cały swój dobytek do niewielkiej torby, którą kupiłam jej wczoraj. Kobieta, która z nami jedzie nie zabiera swojego bagażu, bo wraca tu wkrótce, ale dostaje od big mamy wielka torbę ryżu, trzy półlitrowe butelki z olejem i parę wielkich kostek mydła. Domyślam się, że to dla rodziny Akuy za jej pracę. Po prostym pożegnaniu bierzemy taksówkę do dworca autobusowego. Tu jeszcze towarzyszy nam Rasta i pomaga z bagażami, ale dalej ruszamy już same. Czeka nas długi dzień i wielokrotne zmienianie środków lokomocji. Pierwsza część podróży jest komfortowa, w wielkim nie stłoczonym autokarze. Ale wkrótce następuje parę przesiadek na bush-taxi zwane tutaj „trotro", czyli maksymalnie zatłoczone vany. Potem osobowe - siedmioosobowa taksówka, która zdegenerowaną drogą dowozi nas do ujścia wpadającej do oceanu rzeki. Tu następuje dłuższy przystanek w oczekiwaniu aż rozładuje się mocno zapakowana towarami łódź, która przewiezie nas na druga stronę. Kupuję nam wszystkim grillowane banany jako przekąskę oraz na stoisku ze słodyczami siatkę lizaków i słodkości, które daję Akui do obdzielenia rodzeństwa oraz dzieci w swojej wiosce. Zapakowujemy się w końcu na spora drewnianą łódź….


W końcu jednak docieramy do granicy Ghany….

Dostajemy z Akuą miejsce z samego przodu, więc i szansę na najlepsze widoki. Ta już droga jest prosta i szeroka, ale nawierzchnia to pomarańczowa, rozmokła po niedawnych ulewach ziemia, w której pełno ogromnych kałuż. To jest chyba najdłuższy odcinek trasy i znużona Akua kładzie mi się na kolana i zasypia. Ja też zapadam w przerywaną drzemkę. W Takoradi przesiadka na kolejnego vana i już po ciemku suniemy dalej, teraz już prosto do Cape Coast, a stamtąd do Moree, wioski Akuy! Podążamy w ciemności błotnistymi uliczkami za kobietą, która mówi, że do rodziny Akuy pójdziemy jutro z rana, bo tam nie ma warunków dla mnie na nocleg. Dziś dostanę wraz z Akuą pokoik u jej rodziny. Pokoik w domu bez elektryczności i toalety, ale z łóżkiem i powolnym, głośnym wiatrakiem. Obie jesteśmy zmęczone długą podróżą, więc zapadamy szybko w sen.Read more...


 
I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami