Start
Projekty
Freespirit Art Group
  Wydeptany placyk w pobliżu biblioteki to miejsce treningów Zespołu Freespirit. Opiekuje się nim od grudnia ubiegłego roku trener z Accry z grupy Djormo Dancers – Benjamin Borketey, w związku z tym treningi odbywają się z w formie cyklicznych spotkań – warsztatów taneczno- bębniarskich. Ostatnie warsztaty odbyły się w dniach 7- 12 lipca, a zakończyły 13 lipca występem w Alliance Francaise – jednym z najbardziej prestiżowych Centrum Kultury w Akrze. To już ich drugi tam występ. Bardzo mi się podobało, reszcie widzom też. :) - napisała w e-mailu Monika pracująca w Akrze.
Read more...

 
Z
zakupionej specjalnej trawy rafia i kozich skór w Art Centre w Akrze wykonujemy na
tarasie biblioteki tradycyjne stroje. Dzieci z Zespołu chętnie
pomagają. Nad oceanem w Moree zbierają muszelki i robią w nich
dziurki. Dekorujemy nimi afrykańskie spódniczki. Z pomoca wujka Malaiki - Johna stroje powstają
szybko.
Trening
nad ładną plażą, gdzie podczas przerwy można już swobodnie
wykapać się, pobawić czy poszaleć wśród kokosowych palm jest
zawsze motywujący i daje dzieciom z Zespołu dużo radości. Choć z
powodu braku turystów nie umawiamy się tym razem na występ nawet
za małe honorarium to i tak zawsze, gdy tylko zabrzmią bębny
zbiera się momentalnie grupa zainteresowanych. Oczywiście
dzieciaki się podobają, a widownia dodaje energii. To jest okazją,
by turyści powrócili z Ghany z afrykańskimi akcentami. Czyż nie
wspaniałą pamiątką z wyjazdu do Afryki mogą być zdjęcia
tańczących dzieci w tradycyjnych spódniczkach z rafii ?
 
Bogactwo
afrykańskiej kultury, wierzeń i tradycji to nie tylko różnorodność
tańców i strojów w zależności od okazji i regionu, ale i użycie
odmiennych instrumentów, różnego rodzaju bębnów. By umożliwić
naszemu Zespołowi szerzenie bogactwa afrykańskiej kultury
zamówiliśmy 2 komplety nowych bębnów. Atumpan
to komplet dwóch bębnów tzw talking
drum używany
kiedyś to porozumiewania się za pomocą dźwięków.
Atsimevu jest najwyższym i z tego względu najbardziej
okazałym bębnem - to leading drum w
komplecie Eve set.
Pierwsze
100 zł „na piękne bębny” wpłacił pan Tomasz z miejscowości
Zagrody. Bardzo dziękujemy :)
7
pięknych bębnów już powstaje. Wykonanie ich wraz z zakupionym
drewnem to 700 Ghana Cedis, tj około 1400zł.
Nasze
logo i wyrzeźbiony napis Freespirit będą dodatkowo promować
Fundację co zwiększy szansę na znalezienie kolejnych darczyńców,
ale teraz liczymy na Państwa gorące serca. Chcielibyśmy bębny
odebrać jak najszybciej, by już zabrzmiały w sierpniu na Panafest
- największym festiwalu w Ghanie.

Paszporty,
wizy, tradycyjne kostiumy, fundacyjno-afrykanskie koszulki, fundusze
na bilety … by przygotować Zespół do udziału w międzynarodowych
festiwalach do załatwienia mnóstwo spraw nie tylko w Polsce, ale
i w Ghanie. Jadę
do Moree na cały maj.
Read more...

W tym roku otworzyła się szansa na udział Zespołu Artystycznego FREESPIRIT w trzech międzynarodowych festiwalach w Polsce i szerzenie afrykańskiej kultury przez dzieci z Moree w Europie.
W imieniu Zespołu, ich rodziców i trenerów dziękuję za wszystkie zaproszenia. Plan pobytu w Polsce obejmował Trójmiasto, Lublin, Tarnów, Nowy Sącz, Tarnobrzeg i okoliczne regiony. Każdy z projektów szczególny i niezmiernie kształcący dla wielu stron. Dziękujemy organizatorom festiwali i wszystkim, którzy włożyli swój wkład w to, by afrykańskie rytmy zabrzmiały u nas.
Za nami wiele miesięcy intensywnych przygotowań. Przeszliśmy przez skomplikowany proces ghanijskiej biurokracji – wyrobiliśmy dzieciom akty urodzenia i paszporty, uzyskaliśmy notarialnie podpisane zgody rodziców na wyjazd za granicę. Każde dziecko stawiło się w ambasadzie holenderskiej w Akrze z jednym z rodziców na interview. W związku z tym, że jesteśmy w Schengen trzeba przejść przez ostry proces weryfikacji dokumentów. W teczce każdego dziecka oprócz zaproszeń i kilku listów wspierających projekt znalazła się jeszcze zgoda szkoły, informacja o opłaconym czesnym, oceny semestralne, ubezpieczenie, rezerwacja biletów. Teczki dorosłych uzupełniały kopie kolejnych dokumentów.
Z przykrością informuję, że Zespół z Ghany nie otrzymał wiz co znaczy, że nie będzie mógł przyjechać tego lata do Polski. Wierzę jednak, że z tym bagażem doświadczeń jakie zdobyliśmy, z przyjaznymi władzami wielu miast gotowych inwestować w kulturę realizacja projektów będzie możliwa w przyszłym roku. Dołożymy wszelkich starań, by wziąć udział w festiwalach za rok i by wizy uzyskać.

Teraz pozostaje nam zaplanowanie udziału w PANAFEST- największym festiwalu w Ghanie. Jego koloryt przyciąga turystów z wszystkich kontynentów. Zapraszamy :)
Dziękuje Wszystkim, którzy sercem są z afrykańskimi dziećmi i Zespołem Freespirit.
Krystyna Choszcz- prezes Fundacji
Z przyjemnością informujemy, że dzieci z Moree otrzymały zaproszenie do udziału w kilku międzynarodowych festiwalach: - Festiwal Kultur Świata „ Okno na świat” 08-10 lipca - Sopot
- Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne – Lublin 16 - 22 lipca
- Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych 24-31 lipca
To okazja do zaprezentowaniu kultury afrykańskiej szerszej publiczności w Polsce i turystom z Europy. Chcemy dać szansę dzieciom z Moree wzięcia udziału w tych edukacyjnych projektach, tym bardziej, że organizatorzy festiwalu w Lublinie i Nowym Sączu zapewniają zakwaterowanie, pełne wyżywienie, transport podczas festiwalowych dni, a program jest bardzo ciekawy.
Read more...

 
Anomabo to miejscowość położona nad oceanem 116 km na zachód od Accry, a kilkanaście na wschód od Moree. Miasto było jednym z centrów handlu niewolnikami. Jest tu jeden z wielu zamków jakie znajdują się wzdłuż wybrzeża Ghany. Anomabo Beach resort - kompleks hotelowy otoczony z jednej strony gajem palm kokosowych z drugiej czystą, piękną plażą i atrakcją jaką są historyczne forty jest miejscem godnym zatrzymania się właśnie tutaj, szczególnie gdy w hotelu wieczorem występuje Freespirit Art Group z Moree.
Read more...

Do granicy z Togo – 18 sierpnia Jedną z ekscytujących wycieczek, szczególnie dla młodzieży jest granica z Togo. Zanim dojeżdżamy dzieci zadają nam mnóstwo pytań i przedstawiają swoje wizje granicy. Trafiamy na bardzo miłych pracowników straży granicznej. Krok po kroku poznajemy i przechodzimy wszystkie etapy przejścia granicznego. Dowiadujemy się nawet o sposobach wyłapywania przemytników i lokalnym areszcie. Każde dziecko chce postawić choć jedną nogę w Togo i ku uciesze całej grupy uzyskujemy pozwolenie, by kilka minut pobyć za granicą, w Togo. Na koniec w podziękowaniu oferujemy kilkuminutowy występ dla oficera straży granicznej.

Read more...

|
|
W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami